Může si cizinec vzít úvěr?

Napsal Izj.bloger.cz (») 27. 9. 2009, přečteno: 2844×
http://www.mesec.cz/clanky/muze-si-cizinec-vzit-uver/

Může si cizinec vzít úvěr? České banky cizincům příliš nevěří, a proto chtějí mít při podepisování úvěrové smlouvy jasno, s kým mají tu čest. Některé banky to vyřešily tak, že cizincům nepůjčují vůbec. Přesto možnosti získání úvěrů pro zahraniční občany existují. Je snazší získat hypotéku, nebo spotřebitelský úvěr?

Na úvěr nemůže cizí státní příslušník dosáhnout například ani u Citibank. Nicméně může zde za stejných podmínek jako občan České republiky získat kreditní kartu. Stačí, když doloží, že skutečně bydlí v České republice, a má příjmy, jaké vyžadují standardní podmínky banky pro vydávání kreditních karet. Kreditní karty sice nejsou nejlevnější cestou k půjčce, ale tento způsob je nejjednodušší. Minimální úvěrový rámec, který banka u této karty nabízí, bývá 15 tisíc Kč, maximum přibližně na úrovni 250 tisíc Kč.

Zákonná pravidla neexistují!
V Zákoně o bankách ani Zákoně o spotřebitelském úvěru nenajdete jedinou zmínku o poskytování půjček cizincům. Záleží na bance samotné, jaká pravidla hry nastaví. Pro některé banky je riziko příliš velké, jiné zase riziko půjčky cizincům rády podstoupí, aby se nestaly terčem nařknutí z diskriminace zahraničních klientů.

Přehled nabídek jednotlivých bank
Většina bank chce při žádosti o úvěr ze strany cizinců především vědět, jak dlouho chtějí v Česku pobývat. U Raiffeisenbank je lhůta pobytu u žádosti o spotřebitelský úvěr stanovena minimálně na devadesát dní. Ostatní ústavy nemají tuto dobu pevně určenou. Cizinci se na rozdíl od "domácích" musí v českých bankách prokázat cestovním pasem a doložit povolení k trvalému pobytu či dlouhodobé vízum. Pak už většinou spadají do jednoho šuplíku žadatelů o půjčky s ostatními (hlavně pokud jde o kontokorentní úvěry, spotřebitelské úvěry a hypotéky).

Československá obchodní banka postupuje vůči cizincům žádajícím o půjčku individuálně. Posuzuje především jejich příjmy a to, zda mají trvalý pobyt v Česku. Největší tuzemská banka (podle objemu spravovaných prostředků) ale nepovažuje za cizince Slováky, kteří mají příjem v ČR.

Tabulka č. 923 trvalý pobyt dočasný pobyt Citibank ne jen kreditní karta ČS ano zohledňuje se délka pobytu ČSOB ano ne eBanka ne ne HVB ano jen kreditní karta KB ano ne Raiffeisenbank ano 90 dní - stačí jen na spotřebitelský úvěr VÚB ano + pracovní smlouva

Česká spořitelna poskytuje úvěry klientům s trvalým pobytem v České republice. Dále pak už mezi státní příslušností nerozlišuje. Při podpisu smlouvy musí tato banka znát výši příjmů žadatele. Půjčku u ní mohou dostat také cizinci s přechodným pobytem (musí samozřejmě předložit vízum), banka v takovém případě ale zohledňuje dobu pobytu v ČR ve vztahu k délce splatnosti půjčky a schopnost žadatele úvěr zajistit.

Lidé s přechodným pobytem nebudou zcela odmítnuti ani u HVB Bank. Mohou se však stát pouze držiteli kreditní karty (na nepodnikatelské účely). V Komerční bance může úvěr získat cizozemec s trvalým pobytem na území ČR nebo zahraniční právnická osoba se sídlem na území České republiky. Pro spotřebitelské úvěry u Raiffeisenbank stačí povolení k dlouhodobému pobytu, na ostatní úvěrové produkty už musíte v ČR bydlet trvale. Všeobecná úvěrová banka vyžaduje trvalý pobyt a platnou pracovní smlouvu.

Za velký úrok, ale "bez papírů"
Bez jakéhokoli ověřování povolení k pobytu či dokládání trvalého pobytu poskytují cizincům úvěry pouze malé soukromé firmy, které ale mají vysoké úrokové sazby a všelijaké jiné překážky. Za všechny uvedu například Privátní peněžní ústav. Po zaplacení členského vkladu 300 tisíc Kč si můžete půjčit i bez trvalého pobytu v České republice.

Hypotéky - jak na to?
Zájem cizinců o nákup bytů a rodinných domků v České republice roste. Umožňují jim to prostřednictvím úvěru i některé tuzemské stavební spořitelny. Nejčastěji mohou hypotéku získat cizinci, kteří mají za manžela či manželku občana České republiky.

Přestože česká legislativa umožňuje cizincům nákup bytů jen v omezeném množství, zájem ze strany zahraničních klientů, kteří si u tuzemských bank půjčují především na nákup bytů či rodinných domků, stoupá. Jednou z prvních hypotečních bank, která začala nabízet specializovaný typ hypotéky určené i pro zahraniční zákazníky, je Česká spořitelna. Od počátku října minulého roku je to hypotéka Global. Hypotéka je určena k pořízení nemovitosti v České republice speciálně prostřednictvím firmy - právnické osoby, která vznikla za tímto účelem. Podle spořitelny je určena jak českým státním příslušníkům, tak občanům cizích zemí. Preferováni jsou občané zemí Evropské unie.

Velmi zajímavou je pro cizince hypotéka Majordomus od HVB Bank. Nabízí širokou paletu možností financování nemovitostí pro fyzické i právnické osoby. Majordomus umožní čerpat úvěr až do výše sta procent hodnoty zastavených nemovitostí. Zajímavá je také poplatková politika: zájemce o úvěr zaplatí v HVB Bank pouze za zpracování úvěru, ostatní poplatky za vedení účtu či různá potvrzení zde odpadají. Součástí poplatku za zpracování je přitom i odhad ceny pořizované nemovitosti.

U Komerční banky mohou cizinci získat hypotéku v podstatě za stejných podmínek jako občané České republiky. Musejí mít ale v případě překlenovacího hypotečního úvěru přiděleno rodné číslo. Povolení k trvalému pobytu nemusejí předkládat osoby, jejichž manžel/manželka jako spolužadatel o úvěr je občanem České republiky.

U Raiffeisenbank musí doklady o povolení k pobytu v ČR při žádosti o hypotéku platit ještě minimálně šest měsíců.

Živnostenská banka se úvěrování cizinců nebrání. Zahraničním klientům, kteří zde nemají založenou firmu, poskytuje hypoteční úvěry zcela standardně. Klient jen musí mít povolení k trvalému pobytu na území republiky. Pokud zde trvalý pobyt nemá, může při žádosti o hypoteční úvěr vystupovat pouze jako spolužadatelé. V tomto případě však pomůže pouze ke zvýšení bonity žadatele. Vlastnické právo k nemovitosti totiž cizozemec v tomto případě nenabývá.

Závěrem je nutno říci, že nabídka bank v oblasti úvěrů se neustále mění a možnost získání úvěru cizincem záleží na vydaných obchodních podmínkách banky, které také nejsou jednou pro vždy neměnné. Takže, chcete-li půjčit a nejste občan České republiky, pátrejte.


Oprava 16. 4. 2003 13:25
Citibank kreditní karty: min. úvěrový rámec 18 000 Kč , max. dvojnásobek příjmu, příjem min. 9 000 Kč (stříbrná kreditní karta), max. úvěrový rámec trojnásobek příjmu, příjem min. 45 000 Kč (zlatá kreditní karta)



Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook MySpace Google Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz Jagg.cz Vybrali.sme.sk Del.icio.us

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
lucia z IP 109.80.178.*** | 12.9.2011 11:50
mam na vas otazku rada bych vedela ci bych mohla u cesky sporitelny dostat pujcku kdys sem cizinec ale s prechodnym pobytem na dobu neurcitou  ja tady ziji uz skoro pet let a mam tady i rodinu a byla bych rada kdyby ste mi odpovdeli ci by to slo smile predem za vas cas dekuji a s pozdravem
Karel z IP 2a00:1028:83c8:*** | 8.4.2014 13:51
Já bych se obrátil na advokátku, fakt netuším, jak to je www.advokathershey.cz/ Chodím k ní kvůli rodinnému právu zase.
Jana z IP 92.240.185.*** | 31.12.2014 13:43
Každý by tp měl spíše zkusit ve vlastní zemi, já si také beru jen české produkty. Naposledy to byla rychlá půjčka od www.microcredit.cz/
Karel z IP 2a00:1028:83ca:*** | 24.2.2015 12:32
Co se týče vyšších částek úvěru jsem k tomu poněkud skeptický. Na seznam dlužníků se dnes může dostat každý. Existuje i jmenný rejstřík dlužníků www.registrydluzniku.info/
Filip z IP 2a00:1028:83ca:*** | 25.4.2016 09:29
Já se ani nedivím, že je to komplikované. Když je člověk Čech, tak je to vždy jednodušší, třeba taková půjčka 10000Kč. Portály jako 10000pujcka.cz/ umožňují si půjčit již do 10 minut online.
Tonda z IP 92.240.174.*** | 18.7.2016 15:16
Určitě by bylo k věci, finanční produkty a poskytovatele nejprve porovnat, hypoteční kalkulačka s tím pomůže hypoteka-hypoteky.cz/
Marie z IP 89.24.196.*** | 4.12.2017 18:25
Určitě je nejlepší si napřed pár věcí na internetu přečíst, ale nejlepší informace stejně vždy dostanete až v bance. Nikde na diskuzích apod. se nedozvíte všechny relevantní informace. Doporučuji si zkusit vše propočítat na hypoteční kalkulačce: www.hypotecnikalkulacka.cz/ a pak obejít banky. Jo a získat hypotéku samozřejmě jde, ale budou tam těžší podmínky. Tady je popsaný případ, kdy hypotéku získat šlo, ale museli na to být 2: www.hypotecnikalkulacka.cz/aktualne-zpracovane-hypoteky/ pan-daniel-r-ziskal-hypoteku-na-120-hodnoty-nemovitosti-se-sazbou-2-69-a-s-metodickou-vyjimkou
Luboš Dostál z IP 78.102.183.*** | 1.9.2021 23:17
Jj, takové jsem tady: www.ziprealty.cz/rok/ihned/ našel taky. Není to v?bec špatné. A souhlasím se vším výše. Jen je pot?eba dob?e hledat. Rekonstrukce je dnes nákladná a stojí nás spousty nerv? a ?asu. Aspo?, že se o tom píše. smile Díky za ?lánek...
Dominik Toušek z IP 78.102.183.*** | 13.9.2021 21:54
U těch sídlišť se s tou občanskou vybaveností zpravidla vždy počítalo, ale než se stihlo postavit, tak do toho vstoupil převrat, privatizace, developeři a změnily se priority. To vidíme na všech domech přes rokem 2000. I na našem bytě se to podepsalo, bohužel: www.eurobydleni.cz (viz tady) Čerstvě nakoupený.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel tři a dvanáct